Treść ładuje się...
Personal fabric – agentura práce, a.s.

Informacje dla kandydatów

Informacje dla zainteresowanych

W jaki sposób napisać życiorys i list motywacyjny?

Życiorys, czyli CV to podsumowanie Państwa wykształcenia, stażu pracy oraz innych istotnych informacji. Napisaniu życiorysu należy poświęcić sporo uwagi, tak aby nie zapomnieć o żadnej ważnej informacji i unikać informacji zbędnych. Jakie wymogi powinno spełniać prawidłowo napisane CV?

Poprawne, aktualne i prawdziwe informacje – podaj tylko informacje zgodne z prawdą. Nieważne, czy chodzi o adres, numer telefonu, datę urodzenia, uzyskane wykształcenie, czy staż pracy. Byłoby szkoda, gdyby Twój życiorys został odrzucony tylko dlatego, że nie podałeś poprawnego numeru telefonu. Za każdym razem, kiedy przesyłasz komuś swój życiorys, skontroluj go i zaktualizuj informacje.

Należy pamiętać również o tym, że pracodawca może sprawdzić wszystkie dane, dotyczy to również wykształcenia i stażu pracy. Dlatego podaj tylko te informacje, które jesteś w stanie udokumentować w postaci uprawnień, certyfikatów, świadectw, dyplomów itd.

Chronologia – w życiorysach obowiązuje reguła, że informacje szereguje się od najnowszych po starsze. W pierwszej kolejności podaj stanowisko, na którym pracowałeś ostatnio/pracujesz aktualnie oraz najwyższy stopień uzyskanego wykształcenia.

Zwięzłość, przejrzystość i precyzja – zasadniczym zadaniem życiorysu jest podanie precyzyjnych informacji. Nie trzeba pisać długich tekstów, wszystkie informacje wystarczy podać w punktach, za pomocą haseł. Skup się na odbiorcy życiorysu i jego wymaganiach, do sytuacji tej dostosuj informacje podawane w życiorysie. Skup się na swoich predyspozycjach kwalifikacyjnych do wykonywania danej pracy – wykształcenie, certyfikaty, świadectwa, egzaminy itd.

Unikaj klisz i frazesów. Chcesz przecież odróżnić się od masy innych kandydatów. Wspomnij tylko o ważnych i interesujących zdolnościach i cechach, nie zapomnij o językach, prawie jazdy i poziomie zdolności obsługi komputera.

W przypadku niektórych stanowisk oprócz życiorysu trzeba przesłać również list motywacyjny. Chodzi o krótki tekst dotyczący Twojej motywacji: dlaczego ubiegasz się o konkretne stanowisko, skąd się o nim dowiedziałeś, jakie są Twoje predyspozycje do objęcia danego stanowiska. List motywacyjny powinien zawierać również dane kontaktowe i podziękowanie za czas, który pracownik działu personalnego poświęcił na Państwa list.

W jaki sposób napisać życiorys i list motywacyjny?
W jaki sposób przygotować się do rozmowy?

W jaki sposób przygotować się do rozmowy?

Grunt to być dobrze poinformowanym. Sprawisz dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, jeżeli przed rozmową kwalifikacyjną poszukasz informacji o firmie, w której starasz się o pracę, a także o branży, w której firma ta prowadzi działalność.

Warto zapamiętać imię i nazwisko osoby kontaktowej, która z przeprowadzi z Tobą rozmowę kwalifikacyjną, o ile oczywiście otrzymasz taką informację,

Należy z sobą zabrać dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), w idealnym przypadku również własną kopię przesłanego życiorysu, kopie wszystkich świadectw oraz certyfikatów, które posiadasz, a także kopię dowodu o najwyższym stopniu wykształcenia. Może się zdarzyć, że o dokumenty te poprosi Cię w trakcie rozmowy pracownik działu personalnego.

Na koniec kilka wskazówek. Zawsze należy być punktualnym, odpowiednio ubranym i używać poprawnego języka. I najważniejsze: zachowaj spokój i zachowuj się naturalnie.