Ładowanie treści...
Personal fabric – agentura práce, a.s.

Blog

Mity o zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy

Wokół zatrudnienia przez agencje pośrednictwa pracy powstało w ostatnim czasie kilka mitów, które wytworzyli stereotypowe wyobrażenie tego zjawiska, które negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji zarówno przez potencjalnych pracowników, jak i zainteresowane firmy. Z jednej strony są pozytywne opinie, według których agencje pośrednictwa pracy stanowią ważnych pracodawców, z drugiej strony możemy się jednak spotkać z krytyką.

Może to wynikać z braku wiedzy o funkcjonowaniu agencji pracy lub ze złych doświadczeń. Zasada jest prosta: zdarzają się odpowiedzialni i nieodpowiedzialni pracownicy, zdarzają się również profesjonalne i nieprofesjonalne kadry agencji pracy.

Poświęcenie chwili czasu na wybór odpowiedniej dla siebie agencji pośrednictwa pracy z pewnością się opłaci. Większość informacji, a przede wszystkim praktycznych wskazówek można znaleźć w Internecie. Przede wszystkim należy sprawdzić, w jakich dziedzinach dana agencja się specjalizuje, jakie ma referencje, jakie są doświadczenia firm i pracowników. Przepisy prawne dotyczące zatrudnienia za pośrednictwem agencji personalnych w Republice Czeskiej są bardzo precyzyjne, agencje muszą mieć specjalne certyfikaty i pozwolenia (na przykład Zezwolenie na pośrednictwo pracy wydane przez Urząd Pracy Republiki Czeskiej) i przedstawiać je na żądanie. Pewną wskazówką może też być oznaczenie pracodawcy tytułem Ethnic Friendly , itp.

Jakie są więc najczęściej spotykane mity dotyczące zatrudnienia przez agencje? Spróbujmy je trochę przybliżyć.

Nie działają w interesie pracowników
…tylko w interesie firm, które im płacą. Trzeba sobie uświadomić, że firmy te nie płacą wyłącznie agencji pośrednictwa, ale przede wszystkim pracownikowi, którego wynajęła za pośrednictwem agencji. Dlatego agencje pośrednictwa powinny przydzielać firmom takich pracowników, którzy jak najlepiej spełnią ich wymagania. Tylko w takiej sytuacji wszystkie strony mogą być zadowolone. Agencja personalna pracuje zatem w interesie firm, ale praca, która odpowiada kwalifikacjom i zdolnościom pracownika zapewnia mu korzyści i osobistą satysfakcję.

Zawierają niekorzystne umowy
Umowę zawierają zawsze dwie strony. Zalecamy poświęcić czas na wybór odpowiedniej oferty pracy oraz na dokładne przeczytanie umowy. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, zapytajmy. Istnieją zasady, które muszą być przestrzegane przez agencje personalne przy zawieraniu umów, a jeżeli pracownikowi z jakiegoś względu umowa nie odpowiada, nikt nie może go zmusić do jej podpisania.

Nie są potrzebne
Panuje przekonanie, że przecież wszystkie oferty pracy są dostępne na portalach pracy w Internecie. Agencje pośrednictwa pracy odciążają jednak firmy, biorąc na siebie poszukiwanie i rekrutację odpowiednich pracowników; do agencji zwracają się bezpośrednio duże firmy, które nie poszukują już pracowników na własną rękę. Agencje pracy współpracują z Urzędami Pracy i między sobą nawzajem, mając dzięki temu dostęp do większej ilości ofert pracy, których osoba zainteresowana zatrudnieniem może sama nie znaleźć.

Są nieuprzejmi
Pracownicy agencji pracy kładą największy nacisk na efektywność swojej pracy. Od kandydata zazwyczaj będą wymagać aby mówił krótko i rzeczowo, nie zawsze mają czas na dłuższe pogawędki. Podczas takiej rozmowy możesz odnieść nieprzyjemne wrażenie, ale to właśnie maksymalna efektywność agencji pracy zapewnia im sukces, którym jest znalezienie nowej pracy dla kandydatów.

Oczywiście może się stać, że podczas rekrutacji w niektórych agencjach pracy kandydat trafi na osobę, która potraktuje go w nieprzyjemny sposób, bez szacunku, z pogardą. Nie możemy wykluczyć czynnika ludzkiego w żadnym zawodzie, aczkolwiek jeżeli agencja pracy działa nieprofesjonalnie, straci swoją renomę, a opinie o takich firmach szybko się rozchodzą.

Poszukiwanie pracy przypomina czasami bieg na długi dystans. Jeżeli zechcesz przyspieszyć cały ten proces i zdecydujesz się na zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy, koniecznie poświęć trochę czasu i wybierz odpowiednią firmę. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nieprzyjemnych doświadczeń i przekonasz się, że na rynku pracy działają również agencje z tradycjami, niezawodne, z długim doświadczeniem w swojej branży.

Powrót do artykułów
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi!  

Inne artykuły w kategorii

Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!

Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!

W Czechach działa wiele agencji personalnych. Z niektórymi z nich być może miałeś/-aś już do czynienia. Zdajemy sobie sprawę, że zatrudnienie nie musiało przebiegać tak kolorowo. Zachowanie nieuczciwych „agencji zatrudnienia” niestety psuje renomę profesjonalnym i uczciwym agencjom. Jeżeli byłeś/-aś świadkiem nieuczciwego zachowania agencji pracy, nie wahaj się skontaktować z najbliższym Urzędem pracy w Czechach, który sprawdzi prawidłowość całego zatrudnienia.
Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

Umowę o pracę powinniśmy podpisać najpóźniej w dniu nastąpienia do nowej pracy. Na co potrzeba zwrócić uwagę przed jej podpisaniem aby nie być zaskoczonym?
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy