Ładowanie treści...
Personal fabric – agentura práce, a.s.

Blog

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

    • Idealna sytuacja jest wtedy, gdy otrzymamy umowę do wglądu z wyprzedzeniem, abyśmy mogli na spokojnie się z nią zapoznać. Jeżeli takiej możliwości nie ma zapisz lub zapamiętaj wszystkie wymagania, pytania i warunki. O wszystko należy zapytać przyszłego pracodawcę!

      Co musi zawierać umowa? Zgodnie z Czeskim Kodeksem pracy umowa musi zawierać trzy obowiązkowe punkty: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy i datę podjęcia zatrudnienia (dzień zawarcia stosunku pracy). Ponadto musi zawierać informację o okresie próbnym, okresie wypowiedzenia, długości urlopu, warunkach finansowych oraz terminie wypłat. Należy zwrócić również uwagę na zakres wykonywanych czynności i nazwę stanowiska aby pracodawca nie mógł dowolnie przerzucać pracownika na inne stanowiska pracy, niezależnie od jego wykształcenia czy kwalifikacji.

      Umowę o pracę podpisujemy najpóźniej przed rozpoczęciem pracy. Oczywiście na własną odpowiedzialność możesz zaufać pracodawcy, który powie, że „umowę podpiszemy po południu”, aczkolwiek zalecamy nie następować do pracy przed zawarciem umowy. Nikt nie wie, co może się wydarzyć na pierwszej zmianie i czy pracodawca jest na prawdę uczciwy. Umowę można podpisać już z samego rana ale do pracy następujemy tylko z podpisaną umową. Jeżeli pracodawca zaczyna kombinować, lepiej poczekajmy lub idziemy dalej.

      Wynagrodzenie! Oprócz satysfakcji, zwykle chodzimy do pracy aby zarobić. W przypadku, jeżeli konkretne wynagrodzenie nie jest zawarte w umowie może być zawarte w wymiarze wynagrodzenia („mzdový výměr”) - w tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że pracodawca ma prawo do zmniejszenia (lub podniesienia) wynagrodzenia jednostronnie, bez zgody pracownika. Jeżeli warunki finansowe są zapisane w umowie nie ma możliwości zmiany wynagrodzenia. Należy również jeszcze raz sprawdzić odpowiednie składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie podstawowe, diety, dodatki na dojazdy lub zakwaterowanie, bony żywieniowe itp. W umowie zawsze musi być zawarty sposób i termin wypłaty wynagrodzenia.
      Umowa o pracę jest najważniejszym dokumentem podczas zatrudnienia. Nigdy nie lekceważ jej treści, nie podpisuj tego, z czym dokładnie się nie zapoznałeś/-aś. Nie mniej ważnym aspektem jest znalezienie uczciwego pracodawcy!
Powrót do artykułów
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi!  

Inne artykuły w kategorii

Mity o zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy

Mity o zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy

Wokół zatrudnienia przez agencje pośrednictwa pracy powstało w ostatnim czasie kilka mitów, które wytworzyli stereotypowe wyobrażenie tego zjawiska, które negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji zarówno przez potencjalnych pracowników, jak i zainteresowane firmy. Z jednej strony są pozytywne opinie, według których agencje pośrednictwa pracy stanowią ważnych pracodawców, z drugiej strony możemy się jednak spotkać z krytyką.
Mity o zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy
Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!

Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!

W Czechach działa wiele agencji personalnych. Z niektórymi z nich być może miałeś/-aś już do czynienia. Zdajemy sobie sprawę, że zatrudnienie nie musiało przebiegać tak kolorowo. Zachowanie nieuczciwych „agencji zatrudnienia” niestety psuje renomę profesjonalnym i uczciwym agencjom. Jeżeli byłeś/-aś świadkiem nieuczciwego zachowania agencji pracy, nie wahaj się skontaktować z najbliższym Urzędem pracy w Czechach, który sprawdzi prawidłowość całego zatrudnienia.
Najczęstsze oszustwa nieuczciwych agencji zatrudnienia. Nie daj się oszukać!